Strúhaný tvarohový (recept)

Strúhaný tvarohový (recept)

PRINCEZNÁ A STRÚHANÝ
(Ak ho nepoznáš, hybaj do kúta kľačať na suchý hrach!)
Princezná sa, presne ako všetky princezné, každý deň pokúša myslieť. Mohla by teda aj bezducho civieť do blba (čo niekedy aj prevádzkuje), ale to by asi bolo dlhodobo neudržateľné. To by musela mať v hlave max dve bunky, prípadne len sople, prípadne vákuum 🤪. No a občas vlastne myslí na to, aký by bol život jednoduchší, keby v tej hlave nosila len to vyššie spomenuté. 🤭 Lenže okrem iného v hlave nosí milión nápadov, milión fantazmagórií a dodnes netuší, kedy to všetko stihne vykonať. To je budúcnosť. Lenže má v tej vlasatej hlave ešte aj chlievik s názvom retro spomienky 😇. A teda úprimne, to už nie je chlievik, to je riadny chliev, aj dve dobre vykŕmené svine by sa tam vošli 🐖🐖). No a dnes z neho vytiahla toto 👇. Hnoj vykydám inokedy, dnes treba niečo lahodnejšie vyondiať. 😊
Neoblizuj obrazovku, vyťahuj náradie a ideš na to!
1/ do misy vykydni 400 gramov hrubej múky (áno, hrubej, nepozastavuj sa, je to oveľa praktickejšie ako hladká 😜), do múky pritasíš 150 gramov práškového cukru, vanilkový cukor (bez sáčku, poprosím), a dve čajové lyžičky PrDoPeč (nenadávam, ale mohla by som, len je to škaredé a som princezná, ne?) – prášku do pečiva (furt neviem, prečo je to do pečiva, keď to cápeme všetci do goláčov 🤦‍♀️). Potom tam šupneš 3 polievkové lyžice kakava hnedého (dnes ti už bársaké kakavko dostaneš, ale my chceme farbu hentakú, hnedkavú). Tieto suchariny lyžicou zamiešaš a ideš na ďalší krok.
2/ rozbiješ vajce. Ponadávaš si. Utrieš ho zeme. Ty potrebuješ iba žĺtko, vytiahneš z chladničky ďalšie vajce a pekelne sa sústredíš. Rozdelíš vajco, žĺtko šlahneš do tej suchariny a bielok do nejakej inej misy (nevyhadzuj, budeš ho potrebovať!)
3/ keďže bola akcia v obchode na maslo, určite máš v chladničke pol kartóna (pre istotu 🙄), tak jedno 250 gramové hneď vykotíš k tej múke so žĺtkom. Umyješ si paprče a začneš hňácať všetko dohromady. Bude to nechutné, bude sa to lepiť, ale ty budeš myslieť na to, že máš 3 roky a si na pieskovej pláži a robíš si koláčiky z mokrého piesku 🌴🌞. Keď to dohňácaš urobíš si z cesta 2 gule 🟤🟤.
4/ ide sa na náplň! Zožeň si 500 gramov tvarohu. Ale takého ozajského, tučného, hrudkovitého, žiadne odžuby light, slim, fit, lebo bude tresk-plesk po paprčiach! (Kedy si videla babku dávať do koláčov hentaké výmysli???) Do tvarohu šlahneš 250 gramov práškového cukru, vanilkový cukor, jednu polievkovú lyžicu kukuričného škrobu (áno, to je ten prášok, čo sme z neho robili lepidlo v 3 ročníku ZŠ a lepili sme ním noviny na balón) a pozor! Rozdelíš si 3 vajcia a k tvarohu pridáš 3 žĺtky! Bielky švacni k tomu jednému, čo máš v mise. Náplň pekne zmiešaj nejakým nástrojom, čo máš po ruke (metla je príliš dlhá, to by sa ti zle ondilo, pohľadaj niečo kratšie).
5/ teraz hľadaj mixér. Ručný. Na tie bielka, bo potrebujeme sneh (z bielkov 🤭). Keď to máš, vykydni sneh do tej zamiešanej náplne a zase miešaj. Nech sa to pekne všetko spojí, ako proletári všetkých krajín 😝😝😝.
6/ nájdi pekáč, alebo formu, alebo niečo, čo má vyšší okraj (tú škatuľu od topánok zase odnes, tá ti v trúbe zhorí 🤦‍♀️🙄🙄🙄, ale tvar si trafila 💪). Nagniav tam papier na pečenie. Zožeň strúhadlo na syr, krumple, uhorky… lenže ty na ňom postrúhaš do formy tú jednu guľu 🥳. Skús tak, že by si pokryla celú plochu formy, nestrúhaj to ako uhorku do šalátu, cesto je mäkké, nepôjde to ťažko. Na tie strúhance vyleješ náplň a postrúhaš na to tú druhú guľu. Netráp sa, že ti strúhance nezapadajú do seba ako puzzle, SATO spraví v rúre 😜.
7/ rúru zapneš na 180 stupňov a keď bude zohriata, šupneš tam formu a o 40 minút to zase vyberieš. Kým sa to bude piecť, ty sa pôjdeš piecť na nafukovačku, alebo na deku, alebo sa vycapíš sporo odetá na lehátko.
8/ krájaš koláč až keď vychladne! A vôbec to nemusia byť úhľadné kúsky, šublerou namerané, bársjak, aj krivo je fajnové 😇
PS: princezná sa ide s týmto koláčom zadláviť 🤤, tak keby sa neozvala, umrela na strúhaný 🤭🤭🤭
PS 2: keď sa ťa zima opýta, čo si robila v lete, odpovedz: nestaraj sa! (Nebudeš predsa rozprávať, ako si žrala koláče 🫣🤭)
PS 3: princezná prevelice ľúbi klobásky, slaninky, oškvarky, a preto si v hlave pestuje ten chliev so sviňami 😝😝😝